Ez a bemutató először 2006 nyarán a Softair.hu portál oldalán volt olvasható, amikor még létezett olyan.
Őszintén megmondom, eleinte szkeptikusan szemléltem a Steyr Mannlicher AUG-ját. A FA-MAS-szal, L85-tel és az izraeli Tavorral rokonságban álló AUG nem éppen egy erőt sugárzó fegyver. A Bullpup-fobiások eleve furcsán néznek rá, szúnyog külseje pedig csak furcsaságát fokozza. Azonban mostanra már bátran kijelenthetem, hogy az AUG egy nagyon kellemes csalódás volt. Az egyik legjobb fegyver, amit valaha kezemben fogtam, és ha tudni szeretnétek, hogy miért állítom ezt, akkor klikkeljetek beljebb!
Technikai Adatok
Gyártó: Classic Army
Súly: 3.3 kg
Hossz: 80.5 cm
Gearbox: 3-as verzió
Akku: Mini
Tár: Hi-Cap = 330 BB Lo-Cap = 80 BB
FPS: 328 FPS 0.20-as BB-vel.
Bevezető
Nem nagyon szeretnék a fegyver történelmével foglalkozni, hiszen megteszik ezt más oldalak. Elég annyi róla, hogy az Armee Universal Gewehr névre hallgat (Univerzális Hadsereg Fegyver) és 1977-ben mutatták be először. Ausztriában, Ausztráliában, Új-Zéland-on, Luxemburg-ban, Írországban használják még ma is. Több változatban is elérhető, ami azt jelenti, hogy készült belőle puska, karabély, mesterlövész puska és még egy CQB-re alkalmas rövid csövű változat is.
Sokan szomorúan fogadták a hírt, hogy a Tokyo Marui leállt az AUG Military Type gyártásával, aztán később a Classic Army bejelentette az AUG A1 megjelenési időpontját, mikor is sok AUG rajongónak felcsillant a szeme.
A doboz
Dizájn terén ezúttal eléggé kitett magért a CA, rögtön első ránézésre megfogja a szemet a világoskék háttér és a digitális betűtípussal nyomott AUG A1 felirat, valamint rögtön minden komolyabb tulajdonságot megtudhatunk választottunkról a dobozon lévő infók alapján. A fegyver mellett a használati utasítást és egy 330 BB befogadására képes Hi-Cap tárat találunk, ami az első pozitívum, hiszen korábban a Marui ugyanezt a modellt 80 BB-s Low-Cap-pel csomagolta.
Első benyomások
A dobozból kivéve egyből érezhető, hogy a fegyver nagyon masszív. Habár pontosan nem lehet tudni, hogy milyen anyagból készült, de ropogás híján azt feltételezem, hogy a Classic Army-tól megszokott üvegszálas műanyag testet kapta. Ebben a masszívságban valószínűleg az is közrejátszik, hogy a fegyvertest, hátsó markolat és tus egybe van öntve. A fegyver kidolgozása szép, csupán a ragasztási pontok hagynak némi kívánnivalót maguk után, ugyanis mint ahogy ezt már a CA36 családnál is tapasztaltuk, az öntésszélek nem éppen szépen vannak "legyalulva". Kiderül még az is, hogy a szíjrögzítők, a test felső része, a távcső, a cső valamint a lángrejtő is fémből készült. Mivel a nagyobb súly középen és hátul helyezkedik el, kellemes a fogása és nagyon jól manőverezhető.
Körültekintés
A fegyver közelebbi szemlélése után rögtön ki lehet szúrni, hogy nincs rajta tűzváltó kapcsoló. Ez azért van, mert a hagyományos kapcsolós megoldás helyett az CA AUG műanyag, nyomásérzékeny elsütőbillentyűje látja el ezt a funkciót. Kisebb húzásnál egyes lövéseket, teljes hátrahúzásnál pedig sorozatokat tudunk leadni vele. Elég jól lehet érezni a különbséget a két fokozat között és egy kis gyakorlás után már pontosan tudjuk, hogy mennyire kell meghúzni az elsütőbillentyűt a kívánt lövések leadásához. Kibiztosítani a kibiztosító "rúddal" tudjuk, ami a markolat fogása közben közvetlen a hüvelykujjunk fölötti ideális pozícióban helyezkedik el. Ez a kapcsoló keresztbe szeli át a fegyvert és mindkét szélén egy-egy pötty található úgy elhelyezve, hogy egyszerre csak az egyiket láthassuk. Balra pöccintve a piros pötty látszik, ami azt jelenti, hogy tüzelésre készen, jobbra pöccintve pedig a fehér pötty, ami a safe állapotnak felel meg.
A mustra során könnyen észrevehetőek a testen lévő mozgatható alkatrészek. Kezdeném az első markolattal, ami három pozícióba állítható és sokat dob annak kényelmességén, ami nagyon fontos egy-egy odakoncentrálós helyzetben. Alapállapota függőleges, de használhatjuk még teljesen fölhajtott, vagy 45 fokos szögben is. Hogy ez mennyire kellemes, azt mindenki döntse el maga. A Marui-féle Miliatry modellnek az egyik fő gyengesége volt az első markolat lötyögése. Rosszabb esetben le is törhetett. A Classic Army ezt valamennyire orvosolta, de egy picit még így is lötyög. Az elülső markolat mellett helyezkedik el az a pöcök is, aminek a kiakasztásával a csövet távolíthatjuk el a testből, Hop-Up-ostul. Ezen a fém részen található még az első szíjrögzítő is, valamint a scope. A másik erősen lötyögő rész a felhúzókar, ami a scope bal oldalán helyezkedik el. Első ránézésre nem tűnik túl stabil szerkezetnek. Másodikra sem.
Tovább haladva láthatjuk a Steyr Arms hivatalos logóját, ezután pedig a Hop-Up kamra nyílását, amihez a fegyver csúcsos kialakítása miatt két oldalról is hozzáférhetünk. Az egyik nyílást egy gumiból készült, eltávolítható fedőréteg is védi. A másik nyílást (hüvelykivető nyílás) a felhúzókar teljes hátrahúzásával tehetjük szabaddá. Pozitív dolog, hogy a felhúzókar járata végén, azt fölfelé nyomva ki tudjuk akasztani, így nem kell egyfolytában fogni és kényelmesen állíthatjuk a tekerős Hop-Up-ot. Közvetlenül a Hop-kamra alatt helyezkedik el a tárfészek. Ide pakolhatjuk be a gofri mintázatú, enyhén átlátszó tárat. A tárat a high-cap tárakhoz hasonlóan fölülről kell megtölteni és a tár alján lévő kerékkel "fölhúzni". Sajnos a lötyögés itt is előtérbe kerül. Sok fegyveren tapasztalható a tárak balra-jobbra történő kimozdíthatósága. Az AUG tárja sokkal jobban lötyög, de ettől függetlenül stabilan kapcsolódik az adagolónyíláshoz.
Elérkeztünk a puska tusához, ahova a gumi tusvég eltávolítása után helyezhetjük be az akkumulátort. Alapból 7 cellás mini típusú akkuk befogadására képes, de egy összeragasztott 8 cellás nunchaku akkut is bele lehet ügyeskedni. A mini akkukat nem árt kipárnázni szivaccsal, esetleg valamilyen puhább anyaggal. Miután behelyeztük az akkumulátort, a tus véget egyszerűen a helyére pattintjuk.
Mint korábban említettem, a cső és a lecsavarható lángrejtő teljesen fémből készült. Más fegyverekkel összehasonlítva is elég hosszú a csöve, de miután melléteszünk egy hagyományos kialakítású puskát és szép lassan egy vonalba hozzuk mindkét fegyver Hop-Up-ját, akkor látszik igazán a különbség. A Bullpup kialakításnak köszönhetően az AUG-ba sokkal hosszabb cső fér, így pontosabb is. Itt jön képbe a 1.5x-os scope, ugyanis vékonysága ellenére meglepően tág látómező tárul elénk, miután belenézünk. Alapból is nagyon pontos, de egy jó tuningcsővel és ezzel a gyári scope-pal igazi gyilkossá válik. Ha a szituáció megkívánja, a scope tetejébe vágott apró nyílt irányzékokat is használhatjuk célzásra.
Tuning
Nincs értelme nagyon boncolgatni, hiszen a V3 Gearbox-nak köszönhetően szinte ugyan úgy lehet tuningolni, mint más hasonló fegyvereket. Egy Systema SIG 550-es cső például tökéletesen belemegy és sokat szűkít az amúgy is pontos fegyver szórásképén.
Összegzés
Lehet, hogy az alakjával barátkozni kell egy picit, de mivel ergonomikus kialakítású, könnyen megbarátkozhatunk vele. Ha tényleg elszántuk rá magunkat, akkor egy remek fegyver tulajdonosává válhatunk. A Classic Army megint bebizonyította, hogy képes tartósan minőségi termékekkel bombázni az Airsoft-rajongókat.
Pro:
- Masszív
- Kiegyensúlyozott, jól manőverezhető és kényelmes
- Hosszú csövének köszönhetően már alapból pontos
- Éles 1.5x-ös scope és a tetején nyílt irányzék
- 330-as Hi-cap tár
- Nunchaku akkumulátor is belemegy
- Jól tuningolható
- Az apróbb hibák ellenére is tökéletesen teszi a dolgát
Kontra:
- Lötyögő felhúzókar szerkezet
- Néhol csúnyácska illesztések
- Hely az akkunak lehetne nagyobb
Köszönet Papasnak a tesztelési lehetőségért.